Nadchodzi lato i wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Idealny czas na spędzenie weekendu na świeżym powietrzu, może na campingu. Ale między jedną a drugą radosną chwilą rozbrzmiewa w naszych uszach dźwięk inny niż śmiech przyjaciół: irytujące brzęczenie komarów! Mamy dla Was kilka porad, jak się od nich uwolnić i trzymać je z dala od naszej strefy komfortu i wypoczynku na świeżym powietrzu w letnie dni.
Wzrost temperatury sprzyja populacji komarów, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. Tereny wiejskie, zielone obszary miejskie i bagna są ich idealnym siedliskiem. Najlepszą strategią obrony jest zapobieganie, które gasi niebezpieczeństwo ich rozprzestrzeniania w zarodku. Nawet w pojedynkę można przyczynić się do zwycięstwa nad nimi. Walka zaczyna się w domu, w ogrodzie, na tarasie i w piwnicach.
Najpierw sprawdźcie, czy nie macie pobliżu stojącej wody. Kałuże po burzy, dziury w ogrodzie wypełnione wodą, rynny i spodki muszą być stale monitorowane i opróżniane. Jeśli macie ogród, upewnijcie się, czy naczynia takie jak konewki i wiadra nie są wypełnione deszczówką. Polecajcie sąsiadom, aby zrobili to samo: dobrze jest, aby komary nie znalazły miejsca do rozwoju tuż obok twojego domu! Środkiem zaradczym dla tych, którzy mają liczne rośliny doniczkowe, wymagające ciągłego podlewania, jest umieszczenie miedzianych drutów w spodkach. W kontakcie z wodą miedź uwalnia aktywne jony, które zapobiegają wzrostowi larw.
Jeśli chodzi o dom, nic nie jest bardziej skuteczne niż proste moskitiery. A jeśli macie drzwi na taras? Magnetyczna moskitiera i problem rozwiązany. Również rośliny, których komary nie lubią są dobrym środkiem. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka, zwierząt ani środowiska. Najpopularniejsze są pelargonie, łatwe do uprawy i pięknie wyglądające. Także lawenda, ceniona za delikatny zapach, trawa cytrynowa, z której pozyskiwane są olejki eteryczne używane do tworzenia świec przeciw komarom. Nagietek, czasami używany jest jako naturalny pestycyd w ogrodach warzywnych, działa też odstraszająco na inne szkodniki. Bazylia to jedno z najczęściej używanych w kuchni ziół aromatycznych i roślina o skutecznym działaniu antykomarowym.
Jeśli wolicie zastosować bardziej zdecydowane metody, na rynku dostępnych jest kilka pułapek na komary. Unikajcie tych, które działają na prąd, ponieważ mogą zaszkodzić innym owadom, np. ćmom. Lepiej jest wybrać model, która przyciąga komary, symulując środowisko odpowiednie do ich rozmnażania. Bardziej inwazyjnym, ale z pewnością etycznym i naturalnym środkiem zaradczym jest „posiadanie” nietoperza w ogrodzie lub na tarasie. Jeden nietoperz może zjeść do 1000 komarów w ciągu jednej nocy! I w na koniec – kupcie dobry spray przeciw komarom (najlepiej naturalny) na skórę. Zrobiliście już wszystko, co możliwe, aby trzymać komary z daleka.