Znacie to? Długie oczekiwanie na odpowiedź ukochanej osoby i dręczące wątpliwości. Tak było przed pojawieniem się smartfonów, a nawet przed telefonem. Dwa wieki temu najłatwiejszym sposobem komunikacji był list. Kiedyś był prawdziwą rewolucją, ale dziś już prawie zapomnianym środkiem komunikacji.
W dniu 9 października 1874 r. w Bernie utworzono Powszechny Związek Pocztowy (UPU), łączący 22 kraje. Globalna komunikacja uległa zmianie: świat się skurczył, odległości zmniejszyły się, a ludzie zbliżyli do siebie.
Tego dnia ponad dwieście lat później obchodzimy Światowy Dzień Poczty i wspominamy wydarzenia, która oznaczały zmianę epoki i narodziny nowego sposobu komunikacji na odległość. Od 1948 r. UPU stała się również agencją Narodów Zjednoczonych.
Podczas Światowego Dnia Poczty będzie można odwiedzić Muzeum Historii Komunikacji w Rzymie i odkryć historię komunikacji i urządzeń, które pozwoliły ludziom kontaktować się. Można zobaczyć reprodukcje z Urzędu Pocztowego Księstwa Parmy oraz aparat, z którego wykonano pierwsze połączenie telefoniczne we Włoszech. Miało to miejsce w kabinie statku Elettra, gdzie Guglielmo Marconi przeprowadzał eksperymenty na falach radiowych.
W tym dniu nie wahajcie się wziąć papier i długopis, by napisać list do całego świata: od Hiszpanii po Polskę, Niemcy i Anglię.
Czy wiecie, jaką szerokość ma najmniejsza książka na świecie? Tylko jeden cal. To „Listy Galileusza do Marii Cristiny di Lorenza” napisane 121 lat temu. Mały klejnot literatury włoskiej.