„W Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, proszę ludzi z całego świata, aby pomogli szerzyć świadomość ekologiczną i osobiście podjęli działania mające na celu pomoc wielkim kotom w przetrwaniu i ochronę ich cennej i delikatnej różnorodności biologicznej.”
To słowa Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antónia Guterresa, które padły z okazji Światowego Dnia Dzikich Zwierząt, który przypada 3 marca.
Dzień ten został ustanowiony przez ONZ 20 grudnia 2013 r., w celu szerzenia świadomości na temat dzikiej fauny i flory oraz niezwykłej bioróżnorodności naszej planety.
Ma także wskazywać zagrożenia i problemy, którym wiele gatunków musi stawić czoła, aby przetrwać. Włączając w to zanieczyszczenie, niszczenie siedlisk i kłusownictwo. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało za konieczne podkreślenie wartości dzikiej fauny i flory, wartości ekologicznej, genetycznej, społecznej, gospodarczej, naukowej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i estetycznej, fundamentalnej dla zrównoważonego rozwoju i dobrostanu człowieka.
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2019
Tematem Światowego Dnia Dzikich Zwierząt w tym roku będzie „Życie pod wodą: dla ludzi i dla planety”, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju w agendzie ONZ na 2030 r.
Skupimy się zatem na naszych morzach i oceanach, będących domem dla wielu gatunków, również tych, które jeszcze nie zostały zidentyfikowane, a których liczba według różnych szacunków sięga od 200 000 do kilku milionów.
Jest to dziedzictwo, którego nie można narazić na ryzyko zniszczenia, zanim zostanie odkryte. Globalna wartość gospodarcza obszarów morskich i przybrzeżnych jest niewyobrażalna. Zależą od nich aż trzy miliardy ludzi.
Morska przyroda wspomagała ekonomiczny i społeczny rozwój człowieka od tysięcy lat, wzbogacając nasze życie kulturowo i duchowo na wiele sposobów. W ostatnich latach równowaga między człowiekiem a naturą została poważnie zachwiana, a życie oceanów jest zagrożone przez działalność ludzi: zanieczyszczenie, zmiany klimatyczne i redukcję siedlisk na wybrzeżach.
Rok 2019 będzie pierwszym, w którym skoncentrujemy się na oceanach i życiu pod wodą. To świetna okazja, by zacząć działać i wprowadzać zmiany.
Jest wiele sposobów na wzięcie udziału w inicjatywach z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody. Wszystkie mają na celu szerzenie świadomości i promowanie wiedzy na ten temat. Dlatego każdy post w mediach społecznościowych pomoże rozpowszechnić tę inicjatywę.
Wszelkie potrzebne materiały są dostępne na stronie wildlifeday.org
Znajdziesz tam między innymi zdjęcie karty akcji i plakat stworzony przez Mohammeda Elnoura i Patricka George’a, dostępny w sześciu oficjalnych językach Narodów Zjednoczonych: arabskim, chińskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim.
Skorzystaj z oficjalnych hashtagów #WorldWildlifeDay #LifeBelowWater #PeopleAndPlanet #WWD2019 #DoOneThingToday #MarineGrupy i obserwuj konta na Twitterze, Facebooku i Instagramie w Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.
Możesz się zaangażować przybliżając temat dzikiej zwierzyny w szkole, na przykład sugerując swoim dzieciom, aby poprosiły nauczycieli o kilka słów na ten temat. Możesz zorganizować konkurs fotograficzny, lub rysunkowy, pogadankę albo poczytać wiersze na temat ochrony dużych kotów, jednej z najbardziej palących kwestii związanych z ochroną różnorodności biologicznej.
Są drapieżnikami na szczycie łańcucha pokarmowego i cały ekosystem zależy od ich życia. Istnieje wiele sposobów na wzięcie udziału w tym projekcie ochrony, ochrony i świadomości, a na oficjalnej stronie znajdziecie wiele innych sugestii.
Dziś wybierz środowisko!