Od niszowej technologii po globalne możliwości energetyczne: kiedy Szkot James Blyth zbudował pierwszą prymitywną turbinę wiatrową w 1887 r., nikt nie był w stanie przewidzieć jej znaczenia. Obecnie moc działających urządzeń na całym świecie przekracza 530 GW. Pracuje przy nich milion osób.
W Europie stały się głównym źródłem nowej generacji energii elektrycznej. Od 2007 roku Wind Europe i Globalna Rada Energetyki Wiatrowej (GWEC) obchodzą 15 czerwca Dzień Energii Wiatrowej (Światowy Dzień Wiatru). Według Gilesa Dicksona, CEO firmy WindEurope, to najbardziej ekonomiczna forma produkcji energii elektrycznej w większości Europy.
Cel GWEC jest ambitny: osiągnięcie łącznie 840 GW do 2022 r. Energetyka wiatrowa, która kwitnie w Argentynie, RPA, Rosji, Meksyku, Wietnamie i Arabii Saudyjskiej, przyczynia się do odblokowania lokalnego potencjału.
Energia Odnawialna
Żyjemy w okresie, w którym hasłem przewodnim dla nas i dla następnych pokoleń jest zrównoważony rozwój. Dlatego energia odnawialna jest tak ważna, a jej wykorzystywanie znacząco przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatu. Z tego powodu ważne jest aktywne uczestnictwo w Światowym Dniu Energetyki Wiatrowej i zwracanie uwagi społeczności na inicjatywy organizowane dla tego wydarzenia.
Zachęcamy do brania udziału w Ogólnoświatowym Konkursie „Dni Wiatru”. Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, aby pomóc w promowaniu tego dnia, jest informowanie o tym, że energia wiatrowa znacznie zmniejsza emisję zanieczyszczeń, poprawia jakość powietrza i tworzy miejsca pracy.
Aby w końcu powiał wiatr zmian!