Ile razy wyjeżdżając na długi weekend zastanawiamy się, czy świeże jedzenie – być może kupione kilka dni wcześniej – nie zepsuje się w lodówce? Zastosuj się do naszych wskazówek dotyczących dłuższego przechowywania warzyw, chleba i innych produktów spożywczych, a już nigdy nie będziesz się o nie martwić!
Co więcej, te sposoby pomagają również przyrodzie: im mniej jedzenia wyrzucamy, tym bardziej idziemy w kierunku zrównoważonej konsumpcji, która przeciwdziała marnotrawstwu i jego skutkom. Mają też pozytywny wpływ na jakość naszego życia, jak również pomagają nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.
5 łatwych sposobów na dłuższe przechowywanie żywności:
- Sałata: są różne sposoby na dłuższe przechowywanie sałaty. Jednym z najskuteczniejszych jest przechowywanie umytej sałaty, mocząc ją przez 15 minut w misce z połową łyżeczki sody oczyszczonej. Powtarzamy to kilka razy, zmieniając wodę, po czym dokładnie płuczemy i osuszamy sałatę czystą ściereczką. Ostatni krok jest kluczowy: aby wchłonąć nadmiar wilgoci, sałatę należy zawinąć w papierowy ręcznik i umieścić w szufladzie na warzywa w lodówce.
• Chleb: aby dłużej przechowywać chleb, należy rozróżnić między chlebem do natychmiastowego spożycia i chlebem do spożycia w kolejnych dniach. W pierwszym przypadku należy przechowywać chleb w papierowej torbie, wewnątrz plastikowego woreczka, w chłodnym, dobrze wentylowanym miejscu, z dala od źródeł ciepła. W drugim przypadku zalecamy przechowywanie zakupionego dodatkowo chleba w zamrażarce, aby można go było rozmrozić i spożyć w kolejnych dniach.
• Banany: istnieje bardzo prosta, ale skuteczna metoda, która umożliwia dłuższe przechowywanie bananów. Metoda polega na owinięciu ogonka folią spożywczą, aby spowolnić uwalnianie etylenu, gazu, który jest wytwarzany podczas procesu dojrzewania. Dzięki tej metodzie banany dojrzewają wolniej i będzie można je spożyć w ciągu 4-5 dni. Pamiętaj jednak, aby nie przechowywać bananów w pobliżu jabłek czy kiwi, bo wtedy szybciej dojrzeją!
• Pomidory, ziemniaki, czosnek i cebula: aby dłużej zachowały świeżość najlepiej przechowywać je poza lodówką, wyjmując je z wszelkich plastikowych opakowań. Wystarczy papierowa torba z otworami, aby przechowywać pomidory, ziemniaki, czosnek i cebulę z dala od światła słonecznego i w temperaturze pokojowej. Jeśli zastosujesz ten trik, będą smakować jeszcze lepiej!
• Cytryny: zachowają dłużej świeżość, jeśli umieścimy je w próżniowych woreczkach plastikowych z hermetycznym zamknięciem i położymy na środkowych półkach lodówki. W przypadku już przekrojonej cytryny należy ją przykryć folią spożywczą, aby nie straciła zbyt wiele wody i w ten sposób spowolnić proces utleniania.
Stosując te drobne zabiegi za każdym razem, gdy wracasz do domu z zakupami, przedłużysz żywotność świeżej żywności, a tym samym unikniesz przykrych niespodzianek: co wcale nie jest złe, prawda?